Jak się ubrać na spływ kajakowy?

Jak się ubrać na spływ kajakowy?

Jak się ubrać na spływ kajakowy?

3 lipca 2024

Spływ kajakowy to świetna forma aktywnego wypoczynku, która pozwala poznać uroki przyrody z perspektywy rzeki. Aby cieszyć się tą przygodą w pełni, warto zadbać o odpowiedni ubiór, który zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas całego wydarzenia. W tym artykule przedstawiamy kluczowe wskazówki dotyczące ubioru na spływ kajakowy.

Warstwowy strój dla optymalnej termoregulacji

Podczas spływu kajakowego warto postawić na warstwowy strój, który pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę ciała niezależnie od warunków atmosferycznych. Pierwsza warstwa, czyli bielizna termoaktywna, powinna być wykonana z materiałów szybkoschnących i dobrze odprowadzających wilgoć, takich jak poliester czy polipropylen. Unikaj bawełny, która długo schnie i może przyczynić się do przegrzania organizmu. Druga warstwa to izolacja termiczna, która ma za zadanie utrzymać ciepło generowane przez ciało. Idealnym materiałem na tę warstwę jest polar, który jest lekki, oddychający i dobrze izoluje. W zależności od temperatury powietrza możemy zdecydować się na polar o różnej grubości. Trzecia warstwa to zewnętrzna ochrona przed wiatrem i deszczem. Na spływ kajakowy warto wybrać kurtkę i spodnie wykonane z materiałów wodoodpornych i oddychających, takich jak Gore-Tex czy Dermizax. Pamiętaj również o kieszeniach, które pomogą przechować drobne przedmioty podczas spływu.

Ochrona głowy, stóp i rąk

Oprócz odpowiedniego stroju warto zadbać również o ochronę głowy, stóp i rąk podczas spływu kajakowego. W przypadku głowy warto zaopatrzyć się w czapkę lub kapelusz chroniący przed słońcem oraz opaskę na uszy, która ochroni przed wiatrem. Jeśli spływ odbywa się w chłodniejszych warunkach, warto rozważyć zakup cieplejszej czapki. Stopy podczas spływu narażone są na kontakt z wodą, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Idealne będą buty neoprenowe lub sandały kajakowe, które są lekkie, szybkoschnące i mają antypoślizgowe podeszwy. Warto również zainwestować w skarpety neoprenowe lub termoaktywne, które dodatkowo izolują stopy od zimna.

------------ULR SPRAWDZCZY Z SSL