Kajaki na Kaszubach - rzeki

Kajaki na Kaszubach – rzeki

Kajaki na Kaszubach – rzeki

1 czerwca 2022

Kajaki na Kaszubach – jakie rzeki warto brać pod uwagę?

Kajaki na Kaszubach mogą być fantastyczną przygodą, którą zapamiętasz na długi czas. Warto jedynie wybrać trasę dostosowaną do swoich umiejętności, a na pewno będzie to wyłącznie pozytywne przeżycie.

Jak wybrać trasę na spływ kajakowy?

Najpowszechniejszym sposobem dobierania trasy na spływ kajakowy jest sprawdzenie jej skali trudności. Przede wszystkim należy popatrzeć na skalę uciążliwości oraz trudności na rzekach nizinnych oraz górskich.

Skala uciążliwości ustalana jest od U1 do U6, gdzie pierwszy symbol oznacza najprostsze rozwiązanie. Jeżeli to Twoja pierwsza wyprawa na Kaszuby kajaki, obowiązkowo wybierz trasę mającą symbol U1, ewentualnie U2. Nie zniechęcisz się wtedy do tej aktywności.

Trudność trasy określana jest w skali trzystopniowej. ZWA to najprostsza trasa obejmująca przede wszystkim tereny przypominające jeziora. Nurt jest tutaj praktycznie niewyczuwalny. ZWB to średniej trudności trasy niewymagające jednak aż tak dużego doświadczenia. Przeszkody są nieliczne. Najtrudniejsze są trasy oznaczone symbolem ZWC. Istnieje tu spore ryzyko wywrotki, potrzebna jest bardzo dobra kondycja, a na pewno doświadczenie nie zaszkodzi w bezpiecznym, spokojnym pokonaniu całego szlaku.

Kajaki na Kaszubach – rzeka Wda w kręgu Twoich zainteresowań

Spływy kajakowe dla firm czy indywidualnych klientów można organizować praktycznie na każdej rzece, ważne jednak, aby miała urozmaiconą linię brzegową i ciekawy przebieg. Jeżeli wybierasz się na Kaszuby, na pewno w kręgu Twoich zainteresowań powinna znaleźć się rzeka Wierzyca. Wyróżnia się ona niskim stopniem trudności, a jednocześnie wysokimi walorami pod względem atrakcyjności. Trasę można ciekawie wydłużyć decydując się na przepłynięcie przez Wdę aż do Tlenia.

Spływ kajakowy Lipusz – najpopularniejsza trasa kajakowa w Polsce

O tej trasie nie mogliśmy zapomnieć w zestawieniu. Trasa Lipusz – Wdzydze Kiszewskie jest niezwykle urokliwa pod względem przepięknych krajobrazów. Nie ma jest przesadnie trudna, dlatego z pokonaniem jej poradzą sobie nawet początkujące osoby. Te kajaki na Kaszubach są dedykowane także dla rodzin z dziećmi.

Wybierając ten spływ, po drodze będziemy mijać Wdzydzki Park Krajobrazowy, a także muzeum etnograficzne na świeżym powietrzu. Cała trasa ma ok 20 km i można ją pokonać w 8 godzin.

------------ULR SPRAWDZCZY Z SSL