Lipusz serce Kaszub

Lipusz serce Kaszub

Lipusz serce Kaszub

29 czerwca 2021

Lipusz – serce Kaszub, może na kajaki?

Lipusz to kaszubska wieś, która znajduje się w północnej części Polski, w województwie pomorskim nad rzeką Wdą. Można do niej dojechać m.in. koleją z Kościerzyna i Chojnic, dlatego dla turystów nieposiadających własnego samochodu jest to bardzo dogodna opcja. Dlaczego warto właśnie tu wybrać się na wakacje? Czym są kajaki Lipusz?

Lipusz jako atrakcyjna miejscowość turystyczna

Co sprawia, że do Lipusza warto wybrać się na wakacje? Przede wszystkim Szlak Kamiennych Kręgów. Prowadzi przez obszar powiatów kartuskiego, kościerskiego, chojnickiego i starogardzkiego prowadzący z Sierakowic do Czarnej Wody, kaszubsko-borowiackim obszarem województwa pomorskiego. Ma długość 93 km. Na poszczególnych odcinkach turysta ma szansę zobaczyć wiele atrakcyjnych miejscowości, jezior, jak i atrakcyjni, dzięki którym wyprawę zapamięta się na długi czas.

Kolejnym powodem jest szlak kajakowy na rzece Wda. Zdecydowanie dla wielu kajaki Lipusz są podstawowym argumentem przemawiającym, że właśnie do Lipusza trzeba wybrać się na wakacje. Jeżeli nie wyobrażasz sobie, aby częścią atrakcji wakacyjnych nie był spływ kajakowy Wda, to właśnie w te okolice warto wybrać się.

Oczywiście to nie tylko kajaki Lipusz powinny przyciągać turystów. Miejscowość ma również do zaoferowania wiele dla osób, które są na bakier ze sportami wodnymi. Do głównych zabytków, które można zobaczyć należą:

  • kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła,
  • kaplica grobowa rodziny Żelewskich,
  • cmentarz grzebalny przy kościele, pochodzący z XIX wieku,
  • kościół ewangelicki z 1865 roku,
  • cmentarz rzymskokatolicki, który powstał w latach1922-23,
  • drewniany młyn na Wdzie,
  • kamienica Banku Ludowego z 1904,
  • neogotyckie zabudowania nadleśnictwa.

Lipusz to miejscowość zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i grup znajomych

W Lipuszu fantastyczny czas spędzą zarówno rodziny z dziećmi, jak i grupy znajomych. Miejscowość jest cicha i spokojna, pełno tu zieleni, atrakcyjnych miejsc do spędzania czasu. Co więcej organizowane są tu spływy kajakowe dla firm, które cieszą się ogromną popularnością. Wszystko ze względu na turystyczny charakter miejscowości, która gwarantuje miło spędzony czas, bez miejskiego zgiełku, a jednocześnie w atrakcyjnej lokalizacji.

------------ULR SPRAWDZCZY Z SSL