Rzeka Wda - co warto o niej wiedzieć?

Rzeka Wda – co warto o niej wiedzieć?

Rzeka Wda – co warto o niej wiedzieć?

4 marca 2021

Spływy kajakowe Wda – co warto wiedzieć o tej rzece?

Praktycznie w każdej części naszego kraju na turystów czekają ciekawe atrakcje. Wiekowe zabytki, muzea czy też krajobrazy. Aktywnością polecaną na Kaszubach jest spływ kajakowy Wda. Bez cienia wątpliwości jest niezapomnianą przygodą. Oczywiście największe wrażenie robi sama rzeka. W skali całego kraju nie jest bardzo znana i czas to zmienić. Co zatem warto o niej wiedzieć? Najważniejsze informacje znajdują się w dalszej części tego artykułu.

Spływy Wdą to nie jedyna ciekawostka

Co warto zrobić przed wybraniem się na spływ kajakowy Wda? Dowiedzieć się nieco więcej na temat samego szlaku. Wda jest siostrzaną rzeką Brdy i uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych w kraju. Jest też znana, jako Czarna Woda. W XIV wieku taką nazwę nadali jej Krzyżacy. Prawdopodobnie z powodu ciemnego koloru płynącej nią wody. Za takie zabarwienie odpowiadają cząstki organiczne wypłukiwane z brzegów.

Czym odznacza się rzeka, na której odbywają się spływy kajakowe dla firm? Wda jest lewym dopływem Wisły. Swój bieg rozpoczyna na Równinie Charzykowskiej na wysokości 160 metrów m n.p.m. Wypływa z jeziora Krążno znajdującego się niedaleko wsi Osława-Dąbrowa. Następnie przepływa przez tak zwaną kaszubską wielką wodę. W jej skład wchodzą malownicze jeziora Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie. I to jeszcze wszystko, co warto wiedzieć o rzece.

Niezapomniany spływ kajakowy Wda

Dłuższe i krótsze kajaki na Kaszubach cieszą się popularnością wśród turystów. Duża w tym zasługa opisywanej rzeki. Wda ma długość 198 km a powierzchnia jej dorzecza to 2325 km². Nie jest najdłuższa, lecz na tyle głęboka by móc ją pokonywać kajakiem. Ogromną zaletą jest to, że przepływa przez malownicze Bory Tucholskie. Natomiast do Wisły wpada w okolicach Świecia. Warto wiedzieć, że znajduje się na niej 5 elektrowni wodnych.

Szukając informacji o rzece można natknąć się na hasła kajaki Lipusz czy też spływ kajakowy Wda. Nic w tym dziwnego, ponieważ ten szlak jest chętnie wybierany przez rodzimych i zagranicznych turystów. Poradzą sobie na nim nawet początkujących kajakarze. Warto jednak stawiać na wycieczki cieszące się dobrą opinią klientów. Do takich bez wątpienia należą podróże, które przygotowała wypożyczalnia kajaków Kaszuby.

------------ULR SPRAWDZCZY Z SSL