Spływ kajakowy Wdą - warto wiedzieć

Spływ kajakowy Wdą – warto wiedzieć

Spływ kajakowy Wdą – warto wiedzieć

21 września 2023

Spływ kajakowy Wdą – co warto wiedzieć przed wyruszeniem na trasę?

Trasy kajakowe na Wdzie wyróżniają się zróżnicowanym charakterem nurtu. Kilkukilometrowy odcinek dostarcza niesamowitych wrażeń. Z wartkiego potoku przepłynąć można do leniwego akwenu.

Rzeka Wda znajduje się w TOP 10 najpiękniejszych szlaków kajakowych. Jest to zasługa dużego zróżnicowania trasy, a także bujnie porośniętej borem sosnowym linii brzegowej wraz ze skarpami o piaszczystych zboczach.

Spływ kajakowy Wdą – skala trudności

Wda to rzeka nizinna, łatwa i mało uciążliwa. Jest idealnym wyborem zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych kajakarzy. Cała trasa jest dość łatwa, jedynie z nielicznymi trudniejszymi odcinkami. Najłatwiejszą trasą jest Lipusz -> Czarlina, Czarna Woda ->Młynki. Trudniejsza jest natomiast Borsk -> Czarna Woda i Młynki -> Tleń. Występują na niej nieco silniejsze nurty oraz kamieniste bystrza.

Najtrudniejsze trasy są związane ze spływem jeziorami: Wdzydze Kiszewskie -> Borsk. Występowanie wysokich fal i silnych wiatrów wymaga doświadczenia kajakarskiego.

Jednodniowy spływ kajakowy Wdą

Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z kajakami proponowany jest jednodniowy spływ Wdą. Zapewniamy całodniową eskapadę. Gwarantujemy wysoką jakość kajaków, a także niesamowite wrażenia wizualne. Wreszcie można będzie z bliska zobaczyć przyrodę w najczystszej postaci.

Kajaki Wda nie wymagają zaawansowanych umiejętności. Cała trasa jest łatwa do pokonania, a liczy 22 km. Średni czas podróży wraz z przystankami to 6-7 godzin.

Kilkudniowy spływ kajakowy Wdą

Pierwszy fragment trasy to Skwierawy – Lipusz. Kajaki muszą pokonać trasę 16 km, szacowane jest to na ok. 5 godzin. Następny dzień spływu rozpoczyna się rzeką Wdą Lipusz – Wdzydze Kiszewskie. Trasa liczy 22 km i zajmuje ok 6-7 godzin.

Jest możliwość noclegu na polu namiotowym, dostępne jest miejsce na ognisko, wiata biesiadna, a także darmowy parking. Dla osób nieprzepadających za spaniem na łonie natury, do dyspozycji jest domek letniskowy typu holenderskiego.

Czy warto zdecydować się na spływ kajakowy Wdą? Podsumowanie

Początkujący, jak i zaawansowani kajakarze będą zadowoleni z pokonania trasy na rzece Wda. Jest ona niezwykle zróżnicowana, w związku z tym pozwala na obcowanie z przyrodą, jak i podziwianie niesamowitych widoków.

------------ULR SPRAWDZCZY Z SSL